5 Eylül 2011 Pazartesi

Abdullah Gül'ün Yüksek Yargı Atamaları

08.03.2011 12:00

   kendisinin yaptığı yüksek yargı atamaları erkek ağırlıklıdır. yüksek öğretim atamaları da yine erkek ağırlıklıdır. imkan bulduğu müddetçe de böyle olacaktır. bu kendilerince sağlam temellere dayanan bir ideolojik tercihtir. zira islami kökenli siyasetçiler, kadının cumhuriyet içi çatışmalarda nesne olmasından hareketle, yargı ve eğitim sektöründe kadın yoğunluğunun karşı ideolojik tercih olduğuna inanmaktadırlar. yıllar önce bir tartışma programında moderen kadınların akp hakkında endişeleri konuşulurken `ömer lütfi mete` bunu oldukça veciz bir biçimde dile getirmişti: cumhuriyet yargıyı ve öğretimi sırf bizi engellemek için kadınlarla dolduruyor, oralarda kadın çalışan oranı diğer sektörlerden daha fazla...

   şimdi abdullah gül sadece bu fazlalığı tasfiye etmeye uğraşıyor. yerleşik islam uygarlığı açısından kadın emeği zaten ev ağırlıklı değerlendirilmesi gereken bir emektir. üstüne bu kadınlara islami açıdan nüfuz edilmesinin başörtüsel zorluğu -ne diycen ben senin hayat tarzını sonlandıracam benden ol mu- düşünülürse onlara göre tek makul çözüm gül'ün yaptığıdır. tam burada iran örneği verip bik bik edenler, milyonlarca iranlı erkeğin cephede savaşması nedeniyle iran yönetiminin kadına istemdışı izin vermek zorunda kaldığını akledemeyenlerdir.

   artık gökten kendi kafasına göre kadına hak bahşeden tanrı-insan veya gölgesel koruması olmadığına göre bununla kadınlar kendileri mücadele etmek zorunda. ya yargı veya eğitim alanında veya erkeklerin yeterince ilgi gösterdiği herhangi bir alanda makul bir sayıya inmelerini kabul edecekler, ya da haklarını veya istedikleri her ne ise onu savunacaklar.

Hiç yorum yok: