5 Eylül 2011 Pazartesi

27 Nisan 2007 Genelkurmay Basın Açıklaması

25.04.2011 19:58

   hani mussolini'ye, hafız komünizme karşıyız diyip duruyorsun ama faşizmin teorisi ne, demişler de, o da kurban olduğum kel kafasını menalı menalı sallaya sallaya, faşizmde pratik teoriden önce gelir, deyu ayaküstü teori üretivermiş derler. aslında hayatın kendisi pratiği dayatan. biz çok sonra peşinden koşturup teorileştirmeye uğraşıyoruz. haliyle bu teorize etme esnasında pratiği çokca da terörize ediyoruz. oysa pratik çokluk teoriden daha basit ve yalın. ama işte öylesi çok kof geldiği için şişirdikçe şişiriyoruz.

   bahis konusu genelkurmay olunca da aynısı oluyor. pratikte genelkurmay başkanı seçilen kişinin ve destekçilerinin iktidara geldiği, belirli bir süre ile hüküm sürdüğü bir çok partili cumhuriyet burası. insanlar o iktidar için, seçim bildik anlamda bir seçim olmadığından, binbir oyun ve tezgah kuruyorlar daima gülümseyen yüzleriyle. ama bildiğin iktidar için bunların yapılması fazla basit geldiğinden bize yüzlerce sayfalık teorilerle izaha girişiyoruz ve en saçması genelkurmay sanki yekpare bir yapıymış gibi algılamakta ısrar ediyoruz.

   şener eruygur ve hurşit tolongillerin cumhuriyet mitingi denilen gösterileriyle, kendilerinin dahi ummadığı bir kitlenin ortaya çıkışı ve bu kitlenin harekete devam arzusu sonucu, kitlenin sahiplenilmesi çabasıydı bu açıklama. muvazzafken kendi çıkarı gereği darbe planlarına taş koyduğu generallerin bu kez üniformasız olarak, bir çeşit post modern `roma yürüyüşü` ile iktidara gelme olasılığından ürken sayın genkurbaşkan onlardan ön almak için harekete geçti. yaşlı başlı prostatlı amcalar; iktidar uğruna, endişeleri için sokağa çıkan insanların o endişelerine tecavüz ettiler. tüm meslek hayatları boyunca laikliği kendi düzenlerini pekiştirmek adına sömürenler en iyi bildikleri şeyi yaptılar.

   bu açıklama hükümet karşıtı değil, ex general karşıtı olduğu içindir ki, bir hafta sonra dolmabahçe'de oturuldu, konuşuldu. kendin darbe yapamıyorsan başkasına da yaptırmayacan aga. iktidar dediğin bunu gerektirir. bu ülkede seküler olmanın en zor yanı şeriatçılar filan değil bence. bu gibi açıklamalar yapacak kadar kendini zeki seni salak zannedenlerin temel meşruiyetlerini sekülerlikten alma çabasına katlanmak daha zor.

Hiç yorum yok: