5 Eylül 2011 Pazartesi

24 Aralık 1995 Seçimleri

15.03.2011 20:50

   ilk defa oy verdiğim genel seçimler. aslında komik bir genel seçim oldu. hani komedi filmlerinde olan yazı-tura atılan paranın tam ortada dikelip kalması gerçeğe döndü bu seçimlerde. merkez sağın iki böyyük partisi anap ve dyp arasındaki kan davasında liderler, bu seçimde en yüksek oyu alan partinin çatısında birleşeceklerine dair iddiaya girdiler. mesut yılmaz sırf daha yüksek oy almak için bibipcilerle ittifak kurdu ve 6 veya 7 mebusluk verdi onlara mesela. sonuç tam komediydi. anap, dyp'den %0,5`:viki sağolsun` daha fazla oy almıştı almasına ama dyp'de anap'tan üç mebusluk fazla kazandı. öyle olunca ikisi de birincinin kendileri olduğunu iddia ettiler ^_^

   hiç kuşkusuz en büyük başarı refah partisinindi. 1991 seçimlerinde kutsal ittifakla alınan 16,77, şimdi tek başına 21 olmuştu ki bu neredeyse %100 artış demekti. ama 1994 yerel seçimlerinden sonra bu artık beklenir olmuştu. esas dikkat çekici olan %3-4 bandında salınan aşırı sağın tarihinde ilk defa %8 oya ulaşmasıydı ki kürt savaşının doğrudan etkisiydi bu. artık mhp'nin %12-14 oyunun telaffuz edilmesi normal geliyor bize. oysa kürt savaşından önce bu hayal bile edilemezdi.

   sosyal demokratlar ise 1991'de shp olarak başladıkları ve kürt savaşının legalleştirilmesine payanda olmaktan öteye gitmeyen sefilane iktidar yolculuklarını; faili meçhul aydın cinayetlerine, yargısız infazlara, sivas katliamına ve gazi olaylarına kontrgerillanın saftirik partneri olarak rezilane tamamladılar. ha adları chp olmuştu ve barajı kılpayı geçtiler. ki bir sonraki seçimlerde de barajın altında kaldılar zaten. chp o meşhur iki partili model çerçevesinde akp ve dervişanı kemal mensuplarınca diriltilmese şimdi ne olurdu kimbilir.

   kürt hareketi seçime `hadep` çatısında ve bir sol itifak desteğinde katıldı. bu ulusal kürt hareketinin ilk kez bir seçime kendi partisi ile katılmasıydı. biz üç arkadaş; bir kürt, bir karadenizli, bir iç anadolulu hiç kimse ile alakası olmayan seyyar fıkra ekibi olarak, hadep sol ittifaka oy vermeye karar verdik. bizim kürt arkadaş da hadepliler gibi mesela istanbul'dan bir milyon oy alınacağını filan söylüyordu. ittifaka dahil olan sol hareketlerin gazetelerini okuduğumuzda her ilden kesin x milletvekili çıkarırız haberlerinden geçilmiyordu. genç ve acemi olduğumuz için solun ölçme ve saymaya dair müzmin propaganda safsatasını, düşmanlarını değil kendini kandırmak, henüz bilmiyorduk. ciddi ciddi %10 barajını geçeceğiz sanıyorduk.

   neyse seçim akşamı geldi ve sonuçları izlemeye başladık. tabi iki seksen serildi hadep`:%4 küsür filan aldıydı`. doğu iyiydi ama batıdaki sosyalist ve kürt oyları hayali fos çıkmıştı. ben kürde dönüp kızdırmak için ulan puşt nerede istanbuldaki kürtler deyince halk iradesine saygının son bulduğu an geldi. bizimki bir anda kürt jakobeni kesildi ve, amına koduğumun cahil gundileri, hiçbiri seçmen kaydını yaptırmamış hiçbiri, diye doludizgin sövmeye başladı.

Hiç yorum yok: