5 Eylül 2011 Pazartesi

21 Şubat 2001 Ekonomik Krizi

05.11.2010 20:29

   bizim sakallıya arada bir artık eskidi filan diyoruz ama adam haklı. her şey ekonomi, her şey alabildiğine materyalistçe, nereden baksan muazzam bir tutarlılık. şimdi kurulu düzen düzdüklerini kontrol edecek kadar bile güçlü değil artık. düzen değişmeli. hem de darbe ile değişmeli. çünkü düzen ne kadar güçsüz olursa olsun koltuğunu bırakmaz rıza ile. o aktif olmanın zevki ah ah. ama düzeni değiştirebilecek bir alternatif yok elde. işte sihir veya beceri o ki bu düzeni değiştirecek darbeyi bizzat düzenin kendisine yaptırmak lazım. yani eski düzen kendi eliyle kendini tasfiye etmeli, bu sırada yeni düzene temel teşkil edecek alternatif palazlanmalı ve sistem devam etmeli. askeri darbelerle meşhur ekonomik paketlerin korelasyonu çok konuşuldu da bu defa götten sallama bir markscılık yapıp kafayla ayağı yer değiştirtmeli sanki.

   misal ekonomik paketlerle darbelerin yerini değiştirtmeli. gerçek darbe 24 ocak 1980'di mesela demeli. 12 eylül o darbenin başarılı olabilmesi için yapılan zorunlu bir olaydı diye sallamalı. madem sallamada sınır tanımıyoruz tanıma gelelim. 21 şubat krizi dediğimiz olay bir darbeydi. hem de en sivilinden, en temizinden, en düzeninden.

   sistem düzeni düzene darbeletti. insan kendi kendini darbe ile devirir mi? buyur işte devirdi. 24 ocak kararlarını alan demirel hükümetinin kendini darbelemesi gibi. 21 şubat 2001'de başlayan süreç bizzat düzeni temsil eden ve hepsi tasfiye olan partilerin elbirliği ile yaptıkları sayesinde 3 kasım 2002'de darbenin başarılı bir şekilde legalleşmesiyle sona erdi. bitik bir düzen yerini bir başka düzene bıraktı alkışlarla. sistem aynı kaldı. tüm o eskiye dair soygunlar, hırsızlıklar ve ülkenin yarattığı katma değerin yağmalanması ki, normal burjuva yasalarla bile suçtu kapitalist ahkam ve kavainde, erişilmez bir geçmişte kaldı. yeni düzen sıfır kilometre işe koyuldu. sistem zımba gibi kaldı.

Hiç yorum yok: