5 Eylül 2011 Pazartesi

19 Mayıs 1981

19.05.2011 11:48

   12 eylül rejimi 1981 yılına özel önem atfetmişti. rejimin meşrulaşma yılı olacaktı. elinde her zamanki gibi atatürk marka meşrulaştırma aracı vardı. yıl, atatürk'ün doğumunun yüzüncü yılı nedeniyle atatürk yılı ilan edilmiş, yüzüncü yılda atatürk'e layık ülke imajı inşa ediliyordu. ee olay atatürk'ün doğumu olunca en anlamlı gün 19 mayıs 1981, yer de samsun oluyordu. ülkenin kaderine şu ankinden dört fazla kişiyle karar verdiği için daha demokratik olduğu savlanabilecek cuntanın başı doğaldır ki o gün samsun'da olacaktı. zaten o yıl atanın izinde gezdi hep netekim. amasya tamimi'nin yayınlandığı günde amasya'daydı mesela. arkadaş adam ne gezmiş yahu demiş bile olabilir ^_^

   bunun üzerine samsun'da benzerine reel sosyalizmle -bitiyorum bu komedi mazerete- yönetilen ülkeleri hicvetmek için yapılmış ora yapımı filmlerde rastlanan türden hummalı bir faaliyet başladı. samsun atasının yüzüncü yılına, onun doğumuna layık olmalıydı. mesela hatırladığım darbe öncesinin deli belediye başkanının -yaptığı her şeye altın cinsinden ederinin yazılı olduğu bir mermer tabela koyardı- adını taşıyan bulvarın adını 100.yıl yaptılar. yine devrim lisesinin adını da 100.yıl lisesi yaptılar. herhalde fakir ama gururlu ve de atatürkçü cumhuriyetin bütçede ödenek olmadığından eski şeylerin adlarını değiştirebildiler sadece. o sırada 10.yıl marşının hipnotize edici etkisini keşfedememeleri yazık yahud o sırada paso ayet okuma ile bunu yaptıkları içün ihtiyaç hissetmemişlerdir.

   ve devlet başkanına flama koreografisi yapsın diye stadyum grubu kurmaya karar verdiler. hani şu flamalarla kuzey kore tarzı yazılar, şekiller hazırlayanından. alelacele malzemeleri satın aldılar, öğretmenleri, öğrencileri seçtiler. çizilecek şekilleri, yazılacak yazıları belirlediler. grup hızlı bir şekilde çalıştı çabaladı. 19 mayıs 1981 kutlu gününe yetişmeleri gerekiyordu. nihayet o gün ve devlet başkanı kenan evren geldi. ancak yine o filmlere yakışır şekilde komik ve hızlı bir tören oldu. çünkü elde bir tane yeni atatürk vardı ve onun ankara'daki törene de yetişmesi gerekiyordu. böylece tribün koreografilerine doğru düzgün bakmadan geçti gitti.

   ama bu sayede tribün koreografisi için gereken alet edevat edinilmiş oldu. bu 19 mayıs 1981'in yüzü suyu hürmetine 6 yıl sonra bedenden otomatikman 10 almak ve kutlama gününden bir ay öncesinden itibaren okul yerine daha eğlenceli bir yere gitme şansına  kavuştum. zaten 100. yıl salgınından geriye de pek bi şey kalmadı. devrim lisesinin adı hala devrim, bulvarın adı da bulvar yolu kaldı halk indinde. pıh pıh evet arkadaşlar atatürk siluetinde dalgalandırma yapıyoruz.

   mehmet barlas'ın 20.05.1981 tarihli milliyet gazetesindeki başyazısını her atatürk evladı okumalı bence.

Hiç yorum yok: