11 Temmuz 2011 Pazartesi

Samsun

21.12.2008 18:15

  Mevcut büyükşehir belediye başkanının (bkz: yusuf ziya yılmaz ) deliler gibi altyapı ve üstyapı yatırımı yaptığı şehir. Klasik gurbetten şehire 2-3 günlük aile ziyareti dönüşlerinde bunu rahatlıkla farkediyorsunuz. Sahil boyunca oluşturulmuş tüm o parklar, şehir içinde açılmış geniş bulvarlar. Ne yazik ki tüm bu yapılar şehrin 90 sonrasından beri süregelen insansızlığını daha net ortaya çıkarmış gibi. Devasa, insan yapısı ve bomboş yapılarıyla kıyamet filmleri platolarına benziyor şehir. Tüm o yapıları dolduran insanları yok. Onları göremiyor, hissedemiyorsunuz. 


   Samsun şehri de 90 sonrası yeni düzene uyum sağlayamamış ve İzmir gibi ölmeye yatmış eski Türkiye şehirlerinden biridir. O yüzdendir ki kaçan kurtulur bu şehirden içindeki sıla sızısı baki kalarak. Her periyodik dönüşünüzde hem eski bir dostla kavuşmanın sevinci olur içinizde, hem de şehri sarmalayan ölüm havasından sadece 3-4 gün kalıp kurtulacak olmanın rahatlığı.

bağlam üzerine notlar: ölen şehre bir ağıt. Requyem for e samsun. yazarlık onaylandığında girilen ilk entry. Sabırtaşı alımlarını öğrendiğimde tesadüf bu ya önümde ekşi sözlükte yaptırdığımız reklama dair fatura vardı :)

1 yorum:

evrendeki en mutevazı insan dedi ki...

Yıllar boyu kente kente göç ver, köyden kente göç al. Sonuç Samsun oluyor. Bunca potansiyele rağmen büyük bir kasaba.