11 Temmuz 2011 Pazartesi

İsrail'den Nefret Etmek

21.12.2008 13:19

  Dinsel tanım: islam'ın altıncı şartıdır. 1948 den sonra eklendiği için `bidat` olmasına rağmen mezhepler üstü bir konum elde etmiş ve `şehadet`in ardından gelen ikinci şart olmuştur. İlk olarak 1948 de israil'in bağımsızlık ilanının ardından ürdünlü arkadaşına hacı iki saat sonra yafa plajında buluşuyoruz diyen mısırlı askerin gözünü sina çölünde açması sonucu sarfettiği rivayet olunur.

  Tüm islam alemini birleştirici ve kaynaştırıcı bir şarttır. Misal irak'ta birbirini boğazlayan şii-sünni iki grubun arasına bir İsrail bayrağı atılması halinde kavga durur ve her iki grupta la ilahe illallah girişinin ardından kahrolsun israil demeye başlar.

  Seküler tanım: çeşitli nedenlerle yahudilerden nefret ettiği halde bunu söyleyemeyen bünyelerin paravan olarak kullandığı ifade kalıbı. Bu kalıp sayesinde israil yahudilerin kurduğu ve yönettiği bir devlet olmaktan çıkarılarak kişileştirilerek ötekileştirilir. Ondan sonra hiçbir korku olmaksızın rahatça küfür ve hakaret edilebilir.bu küfür ve hakaret eyleminin ağır bir akşam yemeğinin ardından tv de haberleri izlerken yapılmasının vicdanı rahatlatmak gibi faydaları bulunduğu `isviçreli bilim adamları ` tarafından kanıtlanmıştır.

Hiç yorum yok: